Spaní a kempování:
- Bivak
- Karimatka
- Vložka do spacáku
- Plachta (tarp)
Oblečení:
- Dlouhé kalhoty
- Košile/triko
- Obuv
- Ponožky
- Tajná kapsa
- Lehký svetr nebo mikina
- Triko na spaní
- Tepláky na spaní
- Plavky
Elektronika:
- Mobil s dobrým foťákem
- Rychlonabíječka na mobil
- Powerbanka (min. 20 000 mAh)
- Solární panely (BigBlue 28W)
- Čelovka (Bindl 200 LM)
- USB kabely (min. 2, 5A)
Hydratace:
- Vak na vodu s trubičkou nebo láhev
- Osprey Hydrapal 3l
- Catadyn Befree 0,6l
- Filtr na vodu nebo tablety
Další:
- Zámek
- Dalekohled
- Skládací hrnek
Hygiena:
- Kartáček na zuby
- Špunty do uší
- Sluneční krém
- Repelent proti komárům
Co koupíme na místě:
- Provázky
- Malý nůž
- Zapalovač
- Kastrol
- Železný hrneček
- Žabky
- Mýdlo na tělo a ruce
- Mýdlo na praní prádla
- Sluneční brýle
- Toaletní papír
- Repelentní spirála proti komárům
- Sprej proti hmyzu
Neberte:
- Pláštěnka
- Bunda
Na úkor komfortu si raději vezměte méně než více. Vždy je možné dokoupit věci na místě. Nejlepší cestovní zážitek získáte s lehkým batohem. Věci by se měly vejít do batohu o objemu maximálně 35 litrů, přičemž 5 litrů by mělo zůstat volných na jídlo, suvenýry apod. Vaše osobní věci by tedy měly zabírat maximálně 30 litrů. Co se týče váhy, batoh by neměl vážit více než 10 kg
Spani a kempovani
Bivak – nabízí bližší kontakt s přírodou než spaní ve stanu. Je vědecky prokázáno, že bivakování má pozitivní účinky na zdraví oproti stanování nebo spaní v místnosti. Výzkumy poukazují na výhody, jako je lepší cirkulace vzduchu, synchronizace biologických hodin či působení negativních iontů. Nejznámější studií je japonská Shinrin-Yoku, která se zabývá příznivými účinky přírody na lidský organismus. Bivakování zatím není běžné, ale jeho obliba roste. Velkým nedorozuměním je, že bivak chrání před deštěm. Bivak však není nepromokavý – jeho úkolem je „dýchat“ a zabraňovat vzniku vlhkosti z potu. Ochrání vás před rosou, slabým mrholením a špínou, ale při dešti je nutné použít plachtu. Osobně používám lehký bivak Catabatic o váze pouhých 220 g, který se vejde do kapsy. Důležité je, že bivakujeme, abychom nebyli uzavřeni jako pod stanem. Můj bivak má proto velký otvor s moskytiérou, což mi umožňuje usínat při pohledu na hvězdy.
Karimatka – zde je opět zásadní výběr lehké karimatky, která se opět velikostně vejde třeba do kapsy u kalhot. (pravda…do velké) Dnes už takové nejsou ani drahé – dají se pořídit kolem 1000 Kč. Příkladem je třeba Zulu Alex, která váží pod půl kilo. Dalším faktorem při výběru je šířka a ta by měla být raději přes 50 cm. Co se týče tepelné izolace, tak ta pro nás nebude v tamním tropickém podnebí důležitá.
Vložka do spacáku – ta nahradí spacák. V chladnějších dnech je lepší si na noc něco víc obléct, než sebou nosit extra váhu, což spacák je. Nejdlehčí jsou hedvábné, ale ty jsou dražší. Stačí syntetické
Plachta – říká se jim také tarp. Stačí 2×3 metry, ale to je opravdu minimální s tím, že tento rozměr nenabízí moc komfortu. Pokud byste chtěli větší, tak to už je lepší koupit zahradní plachtu, např. 3×4 metry. Ty jsou hojně k dostání téměř všude. Pojedeli vás víc, tak stačí jedna taková plachta pro 2-3 lidi
Obleceni
Na sobě
Dlouhé kalhoty – budeme chodit vysokou trávou, která by vás mohla pořezat, tak si vezměte alespoň kalhoty, které lze rozepnout na kraťasy a v případě potřeby je opět konvertovat na dlouhé kalhoty. Nejrozšířenější značkou, která se specializuje na konvertibilní kalhoty, je Columbia. Zakupte nejlépe model s Omni Shade, což vás také ochrání před ultrafialovým zářením, tedy spálením.
Košile/triko – podobně jako kalhoty, můžete koupit třeba i košile nebo triko od Columbie. Nebo jiné značky. Důležité je, aby bylo lehké a rychle se z trika odpařoval pot. To dokážou různá syntetická trička nebo i trička z vlny. Hlavně se vyvarujte tričkům z bavlny, neboť ty do sebe sají vlhkost. Triko by nemělo vážit nad 150 g.
Obuv – budeme se pohybovat v různých biotopech, přičemž jedním z nich jsou pláže. Většinou se bude jednat o písečné pláže, i když občas narazíme na skály a mangrovové bahno. Ostrovy jsou prošpikované mangrovými lesy a budeme se často brodit – ať už ve vodě, nebo bahně, a někdy až po kolena. Proto jsou nejlepší volbou “vodní” boty, například rychloschnoucí trekové sandály jako Merrell Speed Strike Sieve. S nimi se můžete nejen koupat, ale i chodit dlouhé treky. Jedinou nevýhodou je absence ochrany chodidel při chození v džungli (proti hmyzu, trnům atd.). Pokud byste ale chtěli kupovat uzavřené vodní boty, například Water Pro Maipo, vězte, že ačkoliv vypadají robustněji, jsou ještě propustnější pro ostré předměty než sandály.
Ponožky – Podnebí bývá někdy tak horké, že zapomeňte na nošení ponožek. Budeme zkrátka v tropech. Večer nebo při chladnějších dnech se doporučují nějaké lehké letní ponožky.
Tajná kapsa – Již mnohokrát při mých cestách mě doslova zachránila. Tedy od krádeže bankovních karet, pasů nebo peněz. Za ty roky bych nebyl tyto cennosti schopen jinak uchránit. Člověk se často dostane při cestování do ohromných tlačenic, jak na trzích, tak v dopravních prostředcích. Příležitost dělá zloděje. Největšími výrobci tajných kapes jsou Eagle Creek, Thule a další. Prodávají se v několika provedeních. Nejpraktitější jsou tajné kapsy kolem pasu, které se nosí pod kalhotami. Další variantou je kapsa, která se upevňuje na pásek a nosí se po vnitřní straně kalhot, častěji v boku. Ale tam je nepraktické nosit pas. A nakonec jsou kapsy, které se upevňují kolem lýtka na dolní končetině. Ovšem dávejte pozor, ať nenosíte kraťasy. J
Zhora uvedené oděvy máte na sobě. Co tedy vzít extra? Řekl bych, že nic, neboť 10 minut po vyprání můžete zase ty oděvy nosit. A prát se dá skoro všude (pumpa, studně, potoky atd.). Jediné, co ale doporučuji, je toto:
Lehké svetr nebo mikinu
Triko na spaní
Tepláky na spaní
Vysvětlení: Jde o mentální oddělení odpočinku, spánku od denních aktivit. Jinak můžete spát v tom, v čem chodíte, nebo jen v trenýrkách, ale pokud by vám pyžamo přineslo byť jen malý komfort, tak ho berte.
A dále nezapomeňte na…
Plavky
Elektronika
Předem píši, že Guinea-Bissau má stejné zásuvky jako Česká republika. Takže neberte sebou žádné redukce (elektrika má také 220V).
Mobil s dobrým foťákem – neberte sebou kameru. Je těžká a láká pozornost lidí. Navíc spousta mobilů dnes dosahuje stejné kvality fotek jako kamery.
Rychlonabíječka na mobil – dnes jsou mobily, které se do hodiny nabíjí. Ten, co se nabíjí celý den, nechte doma.
Powerbanka – je určena na dobíjení mobilu. Vemte minimálně s kapacitou 20.000 mAh. A připravte se na to, že vypnete všechny další funkce kromě foťáku. Jinak vám na 2-3 dny v džungli nabití nebude stačit. V opačném případě vemte ty powerbanky třeba i dvě. Nebo tři.
Sluneční panely – jedním z nejlepších cestovních slunečních panelů je BigBlue 28W. Je malá, lehká a myslím i odolná proti vodě. A cena není také vysoká. Všechno, co je menší, je v podstatě hračkou pro děti. Anebo by vyžadovalo jiný styl cestování (například delší zastávky na jednom místě).
Čelovka – nejlepší je asi Bindl 200 LM. Je totiž ohromně lehká (35 g), ale pozor – lze ji nabíjet jen přes Micro USB. Takže si pořiďte i redukci (pokud nabíjíte přes USB-C). Další nevýhodou je, že nemá dlouhou výdrž. Svítí jen pár hodin, asi by se s ní nedalo chodit celou noc (což nebudeme). A také není úplně nejsilnější na dálkové pochody. Nicméně pro naše potřeby bude stačit. Je drahá (cca 1000 Kč), takže pokud necestujete často, stačí nějaká mnohem levnější. Nicméně za čelovkou si stojím, máte volné ruce.
Sluchátka – píšu to raději, protože je to praktická věc při cestování. Já sebou beru i JBL reproduktor.
USB kabely – vemte sebou minimálně 2 USB kabely, nejlépe 5A pro rychlonabíjení (pokud to váš mobil a nabíječka podporují).
Jak funguje nabíjení na ostrovech?
Na ostrovech v podstatě není elektřina, tak jako v celé Guinea-Bissau. Jen pokud budeme mít štěstí, tak někde na hotelu zažijeme elektřinu 2-3 hodiny denně (většinou večer). To sotva bude stačit na dobití našich zařízení. Proto budeme nabíjet s místním obyvatelstvem v obchůdkách pro to stvořených. Nicméně na tom hlavním ostrově (na jiných nic není) jsou 2 takové obchůdky a jeden z nich měl dlouhodobě zavřeno, takže fungoval jen jeden. A to ještě funguje mezi cca 10 hodinou ranní až do západu slunce… přitom je přes poledne (což může trvat dlouho) zavřený… Tam necháte své zařízení (powerbanku, mobil) a nejlépe i svůj kabel a nabíječku. A tam se to zkrátka bude s desítkami nebo stovkami dalších mobilů celý den nabíjet. Takže nejlepší je tam dát powerbanku a tu nabít a přes ni pak při cestách mobil. Jinak budete bez mobilu celý den. Pokud si chcete být opravdu jisti zdrojem energie, pak cestování s jednou powerbankou je pořád riskantní. Vemte raději 2 nebo i 3. Naštěstí ty sluneční články BigBlue jsou tak dobré, že by s trochou štěstí mohli nabít jednu powerbanku za jeden den (tedy celých 10-12 hodin a to při kempování – při výletě to moc nefunguje díky uhlům, stínům atd.).
Hydratace
Zde záleží na vás. Máte-li svoji oblíbenou láhev, tak sem s ní. Já mám dokonce Osprey Hydrapak s kapacitou 3 litry a gumovou rourou u pusy, takže cucám vodu nepřetržitě. A to je v tropech nejdůležitější. Vlastně všechno ostatní je podružné, ale bez vody to nedáte. Voda v balení je pouze na hlavním ostrově. Takže pokud budeme cestovat mimo tento ostrov – buď vezmeme 3 litry krát počet dní (tedy na 3 dny 10 litrů), nebo budeme pít jako místní ze studní, potoků či studánek. Pak někdo z nás může mít filtr, nebo stačí tablety. Záleží, jakým stylem chcete cestovat. Ale tahat sebou 10 litrů vody na trek asi nebude nejchytřejší. Proto raději nějaký ten filtr vemte. Zde následuje výbava, co se týče hydratace:
Vak na vodu s trubičkou nebo láhev – dobrovolně, co chcete. Doporučuji již zmíněný Osprey Hydrapak 3l. Nebo budete jednoduše nosit vodu v PETkách, jako to dělá 99 % turistů.
Katadyn Befree 0,6l – je drahý, ale nejpraktičtější. Ale pozor – velmi lehce se proděraví a špatně se opravuje, jestli to vůbec jde (pozítří to budu zkoušet). A je dost drahý – cca 1000 Kč. Nicméně teoreticky stačí vzít pro skupinu jen jeden a z něj pak filtrovat ostatním do prázdných lahví (i když je průtok velmi pomalý). Alternativou mohou být ty tablety. Ale pokud filtr ani tablety nikdo z nás mít nebude, tak nezoufejte. Lze vždy vodu převařit (to uděláme na ohni), anebo ji nalijeme do průhledné PETky a necháme tak 6 hodin na sluníčku. Tím se voda také desinfikuje.
Další
Zámek – v některých případech dveře na pokojích v hotelech nemají typický zámek, ale jen petlici na visací zámek. Proto se vám někdy bude hodit visací zámek.
Dalekohled – k mému překvapení je to jedna z nejvíce používaných věcí, a to nejsem žádný ornitolog. I když možná pozorování ptáků v Guinea-Bissau propadnete. Dalekohled je ohromně praktický a zde jsou příklady. Můžete čekat na loď v hotelu a nemusíte čekat na molu. Uvidíte ji totiž již z takové vzdálenosti, že se pohodlně přemístíte. Můžete lépe plánovat cestu tak, že vidíte na kilometry daleko, zda je pláž třeba přerušená nějakou bažinou, mangrovem nebo zátokou. Můžete pozorovat delfíny, ptáky a další. Před spaním můžete skenovat okolí ve vzdálenosti několika kilometrů ohledně lidských aktivit. Atd. Atd.
Skládací hrnek – opět jako dalekohled, jedna z nejpoužívanějších věcí. Asi záleží na zvyku, způsobu cestování atd. Ale skládací hrnek se mi velmi osvědčil. Tak například si v něm přes elektrickou cívku ráno ohřívám vodu do kávy, ze které pak tu kávu i piju. Nebo si do něj nalévám limonádu, kterou si koupím někde v obchůdku u cesty. Dokonce ho používám na kaše, které se ráno prodávají na ulicích jako snídaně. Zkrátka je to praktická věc.
Hygiena
Ta je tak trochu individuální, ale hlavně nezapomeňte na kartáček na zuby 🙂 Jen některé položky zde vypíšu – specifické pro oblast, kterou navštívíme. A ještě jedna věc: Často si účastník koupí třeba šampon, sluneční krém a další tekutiny, avšak ve velkém balení. Ale problém je, že vám to do letadla odmítnou vzít, pokud nemáte možnost odbaveného zavazadla, a to je drahé. Pak je na to jednoduché řešení – rozlijte obsah vašeho šamponu nebo krému do plastových lahviček po 100 ml. Takové lahvičky koupíte třeba v drogerii.
Špunty do uší – v Africe neexistují téměř žádné zábrany co se hluku týče. Diskotéky pod pokojem, hlasy na ulici, řev v autobusech. Všude tam si můžete nasadit špunty do uší, pokud z toho už budete na nervy.
Sluneční krém – já ho nepoužívám, ale normální lidé ano.
Repelent proti komárům – kupte nějaký kvalitní
Co koupíme na místě:
Provázky – budeme potřebovat na plachtu.
Malý nůž – bude se hodit na chycené ryby, na přeříznutí provázku atd.
Zapalovač – na rozdělávání ohně.
Kastrol – to je jasné.
Železný hrneček – na ohřívání vody třeba na kafe na ohni.
Žabky – hodí se do sprchových prostor v hotelech.
Mýdlo na tělo a na ruce – to je jasné. Nebo vezměte s sebou, na jaké jste zvyklí.
Mýdlo na praní prádla – prodávají se kvalitní mýdla ve stylu marseillského mýdla, které je také šetrné na pokožku.
Sluneční brýle – lze koupit levně, asi za 50 Kč na místě, nebo si vezměte s sebou.
Toaletní papír – kdo ho používá.
Repelentní spirála proti komárům – to je taková ta spirála, která se zapálí a kouří celou noc.
Sprej proti hmyzu – pokud si budete chtít vystříkat stan, pokoj atd. Dokonce se osvědčil i na stříkání povrchu stolu, kde byly stovky much. Fakt praktické.
Neberte:
Pláštěnku – zmoknete a tím si utužíte imunitu. Nebo se schováte u místních lidí a navážete nové kontakty. Nebo si stoupnete pod strom a na pár minut se zastavíte. Nebo když bude kousek nějaká hospůdka, dáte si pivo.
Bundu – jedeme do tropů..