Guinea-Bissau
Jako první nabízíme Guinea–Bissau pro české turisty!

BIŽÁGSKÉ OSTROVY
Guinea-Bissau
Bižágské souostroví
(Přes Senegal a Gambii) 25.října.-11.listopadu
2025
2025

VELIKONOCE NA NEJVĚTŠÍM AFRICKÉM SOUSTROVÍ
Guinea-Bissau
Bižágské souostroví
(Přes Senegal a Gambii) 1.-16.dubna
2026
2026

NEJVĚTŠÍ SKLIZEŇ KEŠU OŘÍŠKŮ NA SVĚTĚ
Guinea-Bissau
Bižágské souostroví
(Přes Senegal a Gambii) 17.dubna-2.května
2026
2026
Objevuj neznámou Guinea–Bissau s námi !

Je skutečně neuvěřitelné, že o Guinea-Bissau vyšly pouze asi 3 články v českém tisku. A na Slovensku vzniklo letos první YouTube video. To je zatím, co jsme našli. Proto jsme začali pracovat na projektu, který otevře Guinea-Bissau českým turistům. Neexistují žádné turistické průvodce, žádné zájezdy a žádné informace o této zemi. Chceme proto toto bílé místo na mapě přiblížit české veřejnosti.
Skutečná divočina

Guinea-Bissau se vymyká všem představám o turistických destinacích. Možná je to nejkrásnější země v Africe, ale také nejméně navštěvovaná. To přispívá k její autenticitě. Pokud hledáte divokou přírodu bez turistů, nekonečné pláže pro stanování a rybaření, kde dny trávíte bez kontaktu s civilizací, pak je Guinea-Bissau tou správnou volbou.
Destinace miliardářů

Jeden z mnoha ostrovů v Guinea-Bissau, kam se může dostat i obyčejný člověk a zažít dovolenou dnešních miliardářiů. Na ostrově budete sami, můžete tam spát na pláži, chytat ryby a rozdělávat oheň. Je to skutečná divočina na planetě Zemi. Je možné, že za pět nebo deset let bude místo objevené turisty a vydá se stejným směrem jako třeba Mauricius nebo Cancun.
10 důvodů proč jet do Guinea-Bissau

1. Největší archipelago v Africe
Několik desítek kilometrů od pobřeží se rozprostírá kolem 20 větších ostrovů (cca 5x20 km velkých) a asi 60 menších ostrůvků. Jsou to ostrovy nedotčené turismem. Na ostrovech jsou džungle a vesnice s překrásnými chýšemi. Ostrovy jsou ušetřeny masovému turismu, jelikož tam jezdí pouze jedna loď jednou týdně.

2. Výrazná matriarchální společnost
Celá společnost na ostrovech je velmi matriarchální. Žena si vybírá muže, který ji nemůže odmítnout. Byla zaznamenána i polyandrie. Ženy také řídí náboženský život, neboť jsou kněžky, kněží neexistují. A Bižágové věří, že jsou všichni potomci 4 sester. To je teorie. V praxi to vypadá tak, že když mě někdo zval domů k přespání, tak to nebyl muž, ale žena. Muž pouze seděl potichu v rohu...

3. Poslední bašta animismu v Africe
Po Jižním Sudanu je v Guinea-Bissau nejvíce rozšířen animismus z celé Afriky, a vlastně nejvíce na světě. Animismus zakazuje vykořisťovat přírodu, neboť se věří, že i v neživých předmětech jsou duchové. Takže v Guineji-Bissau jsou například stromy posvátné a nekácejí se. Proto je GNB jedna z nejlesnatějších zemí v Africe. Bohužel to pro turisty znamená, že některé ostrovy nebo části Guinei nemohou navštívit.

4. Největší podíl mangrovů na světě
Mangrovy jsou jedním z prvních biotopů, který podlehne destrukci v důsledku ekonomického rozvoje, zejména turismu. Díky absenci turismu si Guinea-Bissau zachovala tolik mangrovů, že tvoří v GNB největší podíl na světě. Mangrovy jsou však mnohem zajímavější turistickou atrakcí než otevřené pláže. Vyskytuje se tam mnoho ptáků, ryb a další fauny a flóry.

5. Nejlesnatější země v Africe
Po Gabonu a Rovníkové Guineji má Guinea-Bissau procentuálně nejvíce lesa v Africe – a to téměř 75 % plochy tvoří lesy. Na rozdíl od jiných zemí jsou tyto lesy volně přístupné například pro turistické účely včetně bivakování a rozdělávání ohně. Guinea-Bissau je tedy skutečným rájem pro cestovatele, kteří ocení pobyt v divoké přírodě.

6. Největší karneval v Africe
Karneval probíhá jednou ročně, a to v únoru. Je velkou atrakcí nejen mezi místními, ale spousta nezávislých cestovatelů se každý rok vydává do GNB, aby se stali svědky této podívané. Z Portugalska se dokonce vydávají mladí lidé do GNB autem! Karneval se může s klidným srdcem srovnávat s karnevalem v Brazílii. GNB je lusofonní země jako Brazílie (mluví se tam portugalsky), a někdy se člověk v GNB cítí jako v Latinské Americe.

7. Nejméně turistů v celé Africe
Guinea-Bissau překročí ročně pouze 50 000 cizinců. Pro srovnání, Prahu stejný počet turistů navštíví za 3 dny. Dalo by se tedy říct, že turismus v Guinea-Bissau vůbec neexistuje. Je to nejméně navštěvovaná země v Africe, přestože má pláže srovnatelné s Karibikem nebo památky, které nikde v Africe neexistují. Existují tam celá města, kterými prostupuje džungle. Například Bolama. Stojí tam například kopie Bílého domu z Washingtonu, kde místo tisíců turistů sídlí tisíce netopýrů.

8. Nejvíce želv v celé Africe
V Guinea-Bissau je největší hnízdiště želv v Africe. A sice se jedná o Karetu obrovskou, která může vážit až 200 kg a měřit v průměru až jeden metr. Na jednom z bizagských ostrovů se může objevit tisíce hnízd najednou. Z sedmi mořských želv bylo pozorováno v Guineji-Bissau pět druhů včetně největší želvy na světě – Kožatky velké.

9. Nejzápadnější populace šimpanzů
V jižní Guinea-Bissau lidé vždy žili v symbióze se šimpanzy, až v roce 2007 rozhodla vláda GNB o založení národního parku Cantanhez. Žije tam kolem 600 šimpanzů a byla u nich pozorována obdivuhodná schopnost výroby nástrojů k extrakci medu.

10. Prvotřídní destinace pro rybaření
Guinea-Bissau je oblíbeným místem sportovních rybářů z Evropy. Jsou nadšeni z úlovků. Je to jedno z nejlepších míst na světě na rybaření jak ukazuje jeden z mnoha komentářů na internetu: "Právě jsme se vrátili z úžasného rybářského dobrodružství v Guinea-Bissau. Rybaření předčilo naše očekávání! Tarponi vážící přes 90 kg každý den! Rozmanitost druhů byla ohromující. Určitě se brzy vrátíme!”
A vem sebou zmijovku !

Česká zmijovka
Věděli jste, ze první prezidentka Afriky nosila českou čepici zmijovku? A víte proč?

Díky Františku
Protože náš krajan František Polda řídil gerilovou válku v Guinea Bisau, za což nám Čechům mohou být asi všichni v Guinea-Bissua vděčný. Proto asi ta zmijovka !

Zeměpisné zajímavosti

2x menší než Česko
Guinea-Bissau je dvakrát menší než Česká republika, ale je řidčeji osídlená než východní Afrika, známá svými nekonečnými savanami. Návštěvník tak má pro sebe více divoké přírody, zejména bez davů turistů.

Největší souostroví v Africe
Nachází se tam největší souostroví v Africe, Bižagos. Bižagske souostroví čítá kolem 70 ostrovů a ostrůvků a je osídlen jediným kmenem - Bižagama ”

Tyrkysová voda
Vody u břehu jsou tyrkysově modré, což je možné vidět i na mapách Google. Na rozdíl od Senegalu a Gambie je také moře v Guineji-Bissau podstatně teplejší.

Rozmanitý terén
Každá cesta do Guinea-Bissau je navigačně velmi náročná. Nejenže zde téměř neexistuje žádná infrastruktura ani veřejná doprava, ale vesnice a města jsou často izolovány v mangrovových bažinách, na ostrovech nebo jednoduše v hustých lesích.
5 osobních zkušeností

1. Pocit bezpečí
I když je Guinea-Bissau často popsána jako nestabilní země s vysokou mírou korupce, to vůbec neznamená, že by byla nebezpečná. Naopak, po důkladném zkoumání jsem narazil na různé indexy kriminality, které ukazují, že Guinea-Bissau je bezpečnější než většina turistických destinací, jako je Egypt, Keňa, Thajsko nemluvě zemích v Latinské Americe. Mnoho ukazatelů řadí Guinea-Bissau mezi nejbezpečnější destinace v Africe. Během intenzivního dvouměsíčního putování po zemi jsem se nikdy nesetkal s žádnou vyhrocenou situací. Naopak, cítil jsem se tam bezpečněji než v mnoha jiných zemích. Ale pocit bezpečí šel ještě dál než jen konvenční pojetí bezpečnosti. Například nebyl problém přespat na odlehlé pláži. To bych si asi nedovolil v Indii nebo v Kostarice... Nikdo nezamyká dveře... Trochu mi to připomíná to známé, i když už staré řčení o Švédsku, kde si lidé ani nezamykají domy. A tak i například hotely nemají žádné zámky nebo dokonce ani okna. Zkrátka pocit bezpečí a pohody nemůže být větší!

2. Pohostinnost a nezištná pomoc
V kostce by se dalo říct, že v Guinea-Bissau nikdo nevyžaduje peníze za ukázání cesty nebo poskytnutou "službu". Je známo, že v jiných částech Afriky je běžné, že když se turistovi někde rozbije auto, končí to často požadavkem na tučnou částku za pomoc. Je zde i slovní spojení "chodící automat". K mému překvapení mi lidé často nabídli jídlo nebo palmové víno ve vesnicích, aniž by potom chtěli peníze. Zvlášť zajímavé byly případy, kdy jsem večer přišel do nějaké vesnice a ptal se na hotel. Často první rodina, kterou jsem potkal, se vystěhovala z chýše na ulici, kde chtěli spát, jen aby mi poskytli místo v jejich pokoji. Avšak to má i svou odvrácenou stránku. Například vás nemusí vzít na lodi, nebo neprodají nějaký produkt, i když jim nabídnete sebevíc peněz – inu kapitalismus sem ještě asi nedorazil.

3. Šťastný národ
Tak toto je možná dobrý slogan pro Guinea-Bissau. Zvláště když se přejedou hranice ze Senegalu, kde lidé vydávají neustále takové ty syčící zvuky nespokojenosti – například v autobusu, který skončil v zácpě. A jistě musí být ten kontrast ještě větší, když se přiletí z Evropy – zkrátka lidé se smějou, jsou šťastní. Možná jako v jinde v Africe ale v Guinea-Bissau to jde ještě dál. Tam mají totiž největší karneval v Africe, který se vyrovná těm v Brazílii. Tam mají palmové víno, které je posvátné a pije se při hudbě v každé vesnici. A tam nemají žádný stres protože ještě nepoznamenala tolik civilizace jako jinde.

4. Nebýt středem pozornosti
V každé zemi při cestování zažijete určitou formu pozornosti - od pokřikování jako Mzungu v Malawi nebo Toubab v Senegalu na turisty s bílou pletí, až po samozvané průvodce v Egyptě či Maroku. Pak je tu jízda vlakem v Indii, kde na vás hledí desítky očí, nebo přenocování na pláži v Ghaně, kde na vás rano míří zvědavé zraky stovek vesničanů. Ale v Guinea-Bissau tomu tak není. Je to místo odpočinku - od toho být neustále ve středu pozornosti. Ani v nejodlehlejší vesnici se o vás nikdo zvlášť nestará. Nechají vás být. Nikdo se vás nebude opakovaně ptát na jméno, peníze a další otázky. To ale neznamená, že lidé se bojí navazovat kontakt, jako třeba v severním Mozambiku nebo v Íránu. Jsou prostě zvyklí na bílé lidi, protože v každé vesnici žije nějaký bílý člověk - míšenec. A turistů není tolik, aby si místní obyvatelstvo vytvářelo nějaké zvláštní názory nebo vzorec chování.

5. Pocit autentičnosti
Návštěva Guinea-Bissau je pro mnohé jako objevení ztracené Atlantidy. Je to jako znovuobjevení pravé Afriky - ať už kvůli krásným chýším se slaměnými střechami, které zapadají do krajiny, nebo exotickým jídlům, jako jsou krysy, želvy, opice, nebo pitím jako palmové víno. Nebo místní hudbou a tancem, či skromně oblečenými africkými kráskami. Nebo animistickými ceremoniemi, posvátnými řekami, stromy, kameny, v nichž žijí duchové. Globalizace, kapitál, elektřina, infrastruktura a další moderní prvky ještě do Guinea-Bissau nedorazily. Naopak, je to země obrovského přírodního a kulturního bohatství. Všude jinde toto již bylo převalcováno masovým turismem a globalismem, nebo silně exploatačními praktikami.
Guinea-Bissau
Jako první nabízíme Guinea–Bissau pro české turisty!

NEJVĚTŠÍ SKLIZEŇ KEŠU OŘÍŠKŮ NA SVĚTĚ
Guinea-Bissau
Bižágské souostroví
(Přes Senegal a Gambii) 17.dubna-2.května
2026
2026

VELIKONOCE NA NEJVĚTŠÍM AFRICKÉM SOUSTROVÍ
Guinea-Bissau
Bižágské souostroví
(Přes Senegal a Gambii) 1.-16.dubna
2026
2026

NEJVĚTŠÍ AFRICKÝ KARNEVAL
Guinea-Bissau
Bižágské souostroví
(Přes Senegal a Gambii) 9.-25.února
2026
2026
Objevuj neznámou Guinea–Bissau s námi !

Je skutečně neuvěřitelné, že o Guinea-Bissau vyšly pouze asi 3 články v českém tisku. A na Slovensku vzniklo letos první YouTube video. To je zatím, co jsme našli. Proto jsme začali pracovat na projektu, který otevře Guinea-Bissau českým turistům. Neexistují žádné turistické průvodce, žádné zájezdy a žádné informace o této zemi. Chceme proto toto bílé místo na mapě přiblížit české veřejnosti.
Skutečná divočina

Guinea-Bissau se vymyká všem představám o turistických destinacích. Možná je to nejkrásnější země v Africe, ale také nejméně navštěvovaná. To přispívá k její autenticitě. Pokud hledáte divokou přírodu bez turistů, nekonečné pláže pro stanování a rybaření, kde dny trávíte bez kontaktu s civilizací, pak je Guinea-Bissau tou správnou volbou.
Destinace miliardářů

Jeden z mnoha ostrovů v Guinea-Bissau, kam se může dostat i obyčejný člověk a zažít dovolenou dnešních miliardářiů. Na ostrově budete sami, můžete tam spát na pláži, chytat ryby a rozdělávat oheň. Je to skutečná divočina na planetě Zemi. Je možné, že za pět nebo deset let bude místo objevené turisty a vydá se stejným směrem jako třeba Mauricius nebo Cancun.
10 důvodů proč jet do Guinea-Bissau

1. Největší archipelago v Africe
Několik desítek kilometrů od pobřeží se rozprostírá kolem 20 větších ostrovů (cca 5x20 km velkých) a asi 60 menších ostrůvků. Jsou to ostrovy nedotčené turismem. Na ostrovech jsou džungle a vesnice s překrásnými chýšemi. Ostrovy jsou ušetřeny masovému turismu, jelikož tam jezdí pouze jedna loď jednou týdně.

2. Výrazná matriarchální společnost
Celá společnost na ostrovech je velmi matriarchální. Žena si vybírá muže, který ji nemůže odmítnout. Byla zaznamenána i polyandrie. Ženy také řídí náboženský život, neboť jsou kněžky, kněží neexistují. A Bižágové věří, že jsou všichni potomci 4 sester. To je teorie. V praxi to vypadá tak, že když mě někdo zval domů k přespání, tak to nebyl muž, ale žena. Muž pouze seděl potichu v rohu...

3. Poslední bašta animismu v Africe
Po Jižním Sudanu je v Guinea-Bissau nejvíce rozšířen animismus z celé Afriky, a vlastně nejvíce na světě. Animismus zakazuje vykořisťovat přírodu, neboť se věří, že i v neživých předmětech jsou duchové. Takže v Guineji-Bissau jsou například stromy posvátné a nekácejí se. Proto je GNB jedna z nejlesnatějších zemí v Africe. Bohužel to pro turisty znamená, že některé ostrovy nebo části Guinei nemohou navštívit.

4. Největší podíl mangrovů na světě
Mangrovy jsou jedním z prvních biotopů, který podlehne destrukci v důsledku ekonomického rozvoje, zejména turismu. Díky absenci turismu si Guinea-Bissau zachovala tolik mangrovů, že tvoří v GNB největší podíl na světě. Mangrovy jsou však mnohem zajímavější turistickou atrakcí než otevřené pláže. Vyskytuje se tam mnoho ptáků, ryb a další fauny a flóry.

5. Nejlesnatější země v Africe
Po Gabonu a Rovníkové Guineji má Guinea-Bissau procentuálně nejvíce lesa v Africe – a to téměř 75 % plochy tvoří lesy. Na rozdíl od jiných zemí jsou tyto lesy volně přístupné například pro turistické účely včetně bivakování a rozdělávání ohně. Guinea-Bissau je tedy skutečným rájem pro cestovatele, kteří ocení pobyt v divoké přírodě.

6. Největší karneval v Africe
Karneval probíhá jednou ročně, a to v únoru. Je velkou atrakcí nejen mezi místními, ale spousta nezávislých cestovatelů se každý rok vydává do GNB, aby se stali svědky této podívané. Z Portugalska se dokonce vydávají mladí lidé do GNB autem! Karneval se může s klidným srdcem srovnávat s karnevalem v Brazílii. GNB je lusofonní země jako Brazílie (mluví se tam portugalsky), a někdy se člověk v GNB cítí jako v Latinské Americe.

7. Nejméně turistů v celé Africe
Guinea-Bissau překročí ročně pouze 50 000 cizinců. Pro srovnání, Prahu stejný počet turistů navštíví za 3 dny. Dalo by se tedy říct, že turismus v Guinea-Bissau vůbec neexistuje. Je to nejméně navštěvovaná země v Africe, přestože má pláže srovnatelné s Karibikem nebo památky, které nikde v Africe neexistují. Existují tam celá města, kterými prostupuje džungle. Například Bolama. Stojí tam například kopie Bílého domu z Washingtonu, kde místo tisíců turistů sídlí tisíce netopýrů.

8. Nejvíce želv v celé Africe
V Guinea-Bissau je největší hnízdiště želv v Africe. A sice se jedná o Karetu obrovskou, která může vážit až 200 kg a měřit v průměru až jeden metr. Na jednom z bizagských ostrovů se může objevit tisíce hnízd najednou. Z sedmi mořských želv bylo pozorováno v Guineji-Bissau pět druhů včetně největší želvy na světě – Kožatky velké.

9. Nejzápadnější populace šimpanzů
V jižní Guinea-Bissau lidé vždy žili v symbióze se šimpanzy, až v roce 2007 rozhodla vláda GNB o založení národního parku Cantanhez. Žije tam kolem 600 šimpanzů a byla u nich pozorována obdivuhodná schopnost výroby nástrojů k extrakci medu.

10. Prvotřídní destinace pro rybaření
Guinea-Bissau je oblíbeným místem sportovních rybářů z Evropy. Jsou nadšeni z úlovků. Je to jedno z nejlepších míst na světě na rybaření jak ukazuje jeden z mnoha komentářů na internetu: "Právě jsme se vrátili z úžasného rybářského dobrodružství v Guinea-Bissau. Rybaření předčilo naše očekávání! Tarponi vážící přes 90 kg každý den! Rozmanitost druhů byla ohromující. Určitě se brzy vrátíme!”
A vem sebou zmijovku !

Česká zmijovka
Věděli jste, ze první prezidentka Afriky nosila českou čepici zmijovku? A víte proč?

Díky Františku
Protože náš krajan František Polda řídil gerilovou válku v Guinea Bisau, za což nám Čechům mohou být asi všichni v Guinea-Bissua vděčný. Proto asi ta zmijovka !

Zeměpisné zajímavosti

2x menší než Česko
Guinea-Bissau je dvakrát menší než Česká republika, ale je řidčeji osídlená než východní Afrika, známá svými nekonečnými savanami. Návštěvník tak má pro sebe více divoké přírody, zejména bez davů turistů.

Největší souostroví v Africe
Nachází se tam největší souostroví v Africe, Bižagos. Bižagske souostroví čítá kolem 70 ostrovů a ostrůvků a je osídlen jediným kmenem - Bižagama ”

Tyrkysová voda
Vody u břehu jsou tyrkysově modré, což je možné vidět i na mapách Google. Na rozdíl od Senegalu a Gambie je také moře v Guineji-Bissau podstatně teplejší.

Rozmanitý terén
Každá cesta do Guinea-Bissau je navigačně velmi náročná. Nejenže zde téměř neexistuje žádná infrastruktura ani veřejná doprava, ale vesnice a města jsou často izolovány v mangrovových bažinách, na ostrovech nebo jednoduše v hustých lesích.
5 osobních zkušeností

1. Pocit bezpečí
I když je Guinea-Bissau často popsána jako nestabilní země s vysokou mírou korupce, to vůbec neznamená, že by byla nebezpečná. Naopak, po důkladném zkoumání jsem narazil na různé indexy kriminality, které ukazují, že Guinea-Bissau je bezpečnější než většina turistických destinací, jako je Egypt, Keňa, Thajsko nemluvě zemích v Latinské Americe. Mnoho ukazatelů řadí Guinea-Bissau mezi nejbezpečnější destinace v Africe. Během intenzivního dvouměsíčního putování po zemi jsem se nikdy nesetkal s žádnou vyhrocenou situací. Naopak, cítil jsem se tam bezpečněji než v mnoha jiných zemích. Ale pocit bezpečí šel ještě dál než jen konvenční pojetí bezpečnosti. Například nebyl problém přespat na odlehlé pláži. To bych si asi nedovolil v Indii nebo v Kostarice... Nikdo nezamyká dveře... Trochu mi to připomíná to známé, i když už staré řčení o Švédsku, kde si lidé ani nezamykají domy. A tak i například hotely nemají žádné zámky nebo dokonce ani okna. Zkrátka pocit bezpečí a pohody nemůže být větší!

2. Pohostinnost a nezištná pomoc
V kostce by se dalo říct, že v Guinea-Bissau nikdo nevyžaduje peníze za ukázání cesty nebo poskytnutou "službu". Je známo, že v jiných částech Afriky je běžné, že když se turistovi někde rozbije auto, končí to často požadavkem na tučnou částku za pomoc. Je zde i slovní spojení "chodící automat". K mému překvapení mi lidé často nabídli jídlo nebo palmové víno ve vesnicích, aniž by potom chtěli peníze. Zvlášť zajímavé byly případy, kdy jsem večer přišel do nějaké vesnice a ptal se na hotel. Často první rodina, kterou jsem potkal, se vystěhovala z chýše na ulici, kde chtěli spát, jen aby mi poskytli místo v jejich pokoji. Avšak to má i svou odvrácenou stránku. Například vás nemusí vzít na lodi, nebo neprodají nějaký produkt, i když jim nabídnete sebevíc peněz – inu kapitalismus sem ještě asi nedorazil.

3. Šťastný národ
Tak toto je možná dobrý slogan pro Guinea-Bissau. Zvláště když se přejedou hranice ze Senegalu, kde lidé vydávají neustále takové ty syčící zvuky nespokojenosti – například v autobusu, který skončil v zácpě. A jistě musí být ten kontrast ještě větší, když se přiletí z Evropy – zkrátka lidé se smějou, jsou šťastní. Možná jako v jinde v Africe ale v Guinea-Bissau to jde ještě dál. Tam mají totiž největší karneval v Africe, který se vyrovná těm v Brazílii. Tam mají palmové víno, které je posvátné a pije se při hudbě v každé vesnici. A tam nemají žádný stres protože ještě nepoznamenala tolik civilizace jako jinde.

4. Nebýt středem pozornosti
V každé zemi při cestování zažijete určitou formu pozornosti - od pokřikování jako Mzungu v Malawi nebo Toubab v Senegalu na turisty s bílou pletí, až po samozvané průvodce v Egyptě či Maroku. Pak je tu jízda vlakem v Indii, kde na vás hledí desítky očí, nebo přenocování na pláži v Ghaně, kde na vás rano míří zvědavé zraky stovek vesničanů. Ale v Guinea-Bissau tomu tak není. Je to místo odpočinku - od toho být neustále ve středu pozornosti. Ani v nejodlehlejší vesnici se o vás nikdo zvlášť nestará. Nechají vás být. Nikdo se vás nebude opakovaně ptát na jméno, peníze a další otázky. To ale neznamená, že lidé se bojí navazovat kontakt, jako třeba v severním Mozambiku nebo v Íránu. Jsou prostě zvyklí na bílé lidi, protože v každé vesnici žije nějaký bílý člověk - míšenec. A turistů není tolik, aby si místní obyvatelstvo vytvářelo nějaké zvláštní názory nebo vzorec chování.

5. Pocit autentičnosti
Návštěva Guinea-Bissau je pro mnohé jako objevení ztracené Atlantidy. Je to jako znovuobjevení pravé Afriky - ať už kvůli krásným chýším se slaměnými střechami, které zapadají do krajiny, nebo exotickým jídlům, jako jsou krysy, želvy, opice, nebo pitím jako palmové víno. Nebo místní hudbou a tancem, či skromně oblečenými africkými kráskami. Nebo animistickými ceremoniemi, posvátnými řekami, stromy, kameny, v nichž žijí duchové. Globalizace, kapitál, elektřina, infrastruktura a další moderní prvky ještě do Guinea-Bissau nedorazily. Naopak, je to země obrovského přírodního a kulturního bohatství. Všude jinde toto již bylo převalcováno masovým turismem a globalismem, nebo silně exploatačními praktikami.